ریزش مو و راه های جلوگیری از آن و معرفی محلول های رشد مجد موی سر

از جمله این تغییرات در بدن آقاین می توان به رشد عضلات و بزرگ شدن اندام های مختلف، رشد موهای بدن و صورت، دورگه شدن صدا و... اشاره نمود. این تغییرات در بدن خانوم ها نیز با مواردی از جمله رشد اندام ها از جمله لگن و... همراه است. اصلی ترین هرمونی که باعث ایجاد این تغییرات در بدن انسان می شود «تستوسترون» در بدن آقایان و «استروژن» در بدن خانوم ها می باشد. هرمونی که تحت عنوان «هورمون رشد» از آن یاد می شود.

با افزایش سطح هورمون تستوسترون و استروژن در بدن، موهای سر شروع به ضعیف شدن و ریزش می کنند. در واقع همان هورمونی که باعث ایجاد رشد در بدن می شود به نوعی منافی سلامت موهای سر می باشد. البته لازم به ذکر است که این موضوع در تمامی انسان ها به یک میزان تاثیر نمی گذارد و براساس سایر معیارها مانند ژنتیک و یا عوامل ارثی می تواند شدید یا خفیف باشد. ناگفته نماند که عوامل دیگری از جمله کاهش مواد معدنی و ویتامین ها، حضور در شرایط سخت و آسیب زا، انجام فعالیت و ورزش های سنگین و... نیز از جمله سایر دلایل ضعیف شدن موها می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با موثرترین روش ها و همچنین محلول ها و شامپوهای تقویت کننده مو آشنا شوید.

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، مواردی از جمله کمبود ویتامین ها و یا تغییرات هورمونی می تواند باعث بروز ریزش مو شود، بنابراین قبل از شروع انجام راهکارهای درمانی به جهت تقویت و رشد مجدد موهای خود، نسبت به انجام آزمایش های عمومی سطح ویتامین ها و هورمون های خود اقدام نمایید تا در صورت نیاز از داروها و مکمل های موجود تحت نظر متخصص استفاده کنید.


همچنین بخوانید: روش های لاغری و همچنین خوراکی های کمک کننده به چربی سوزی

امروزه روش های زیادی به جهت تقویت و جلوگیری از ریزش مو ابداع شده که برخی از آنها تنها جنبه تبلیغاتی و کسب و کار داشته و هیچ تاثیری بر تقویت موها نخواهد داشت. برخی دیگر از روش ها نیز وجود دارد که می تواند به بهبود روند ریزش مو و رشد مجدد کمک نماید که در ادامه به طور خلاصه به آنها پرداخته شده است:

استفاده از شامپوها و محلول های ضد ریزش مو

شامپو و محلول های تقویتی مو که منشا گیاهی یا شیمیایی دارند به صورت گسترده در بازار در دسترس مردم قرار دارد. اما همانطور که ذکر شد بخش زیادی از این محصولات با هدف کسب درآمد تولید و روانه بازار شده اند و در خوشبینانه ترین حالت تاثیری بر درمان کم پشتی و طاسی سر نداشته و در برخی موارد حتی ممکن است باعث تشدید ریزش موها شود. بنابراین به هنگام بررسی و انتخاب محلول یا شامپو مناسب نهایت دقت و توجه را داشته باشید. باید بدانید که تقریبا تمامی شامپوهای موجود تحت عناوین محرک رشد مو و رویش مجدد مو اثری براین موضوع ندارند و در بهترین حالت می توانند موجب کاهش و یا قطع ریزش شوند. چراکه عموماً مواد تشکیل دهنده این شامپوها ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز برای افزایش قدرت فولیکول های مو می باشد.

بنابراین انتخاب شامپوهای موجود در بازار با هدف رشد مجدد موها چندان کمکی به شما نخواهد کرد. اما چنانچه در مرحله ریزش هستید و تنها نیاز دارید تا با تقویت ریشه های مو از ریزش بیشتر جلوگیری کنید، انتخاب شامپو منطقی خواهد بود. مورد دومی که با آن مواجه هستیم محلول های محرک و رشد مجدد مو می باشد. این محلول ها نیز می تواند منشا گیاهی و یا شیمیایی داشته باشد. عموم محلوهای محرک رشد مو با منشا گیاهی، ترکیبی از روغن های دانه های مختلف نظیر بادام، کرچک، آوکادو ... می باشد. اگرچه این محلول ها می تواند به تقویت و افزایش ضخامت موهای موجود و کرک های ریزی که وجود دارد کمک نماید، اما اثرگذاری قابل توجه از روغن های گیاهی چندان عملی نیست.

در نقطه مقابل محلول هایی با منشا دارویی و شیمیایی می تواند موجب رشد مجدد موها شود. از جمله معروف ترین محلول های محرک رشد مو نیز می توان به «ماینوکسیدیل» اشاره نمود. این دارو به صورت خوراکی با هدف کاهش فشار خون در افراد دارای فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرد. مکانیزم آن نیز افزایش قطر رگ های خونی است. از همین محلول به صورت موضعی نیز برای درمان طاسی و رویش مجدد مو استفاده می شود. احتمالاً دلیل اثرگذاری این محلول نیز با توجه به افزایش گردش خون در سر و فعال شدن مجدد فولیکول های مو می باشد. این محلول در دُزهای 2 و 5 درصد وجود دارد که به ترتیب توسط خانوم ها و آقایان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین انواع مختلفی از این محلول نظیر محلول مایع و یا فوم نیز در بازار وجود دارد.

استفاده از محلول های تقویتی با روش مزوتراپی

چنانچه استفاده از شامپوها و محلول ها برای شما نتیجه بخش نبود، می توانید از روش مزوتراپی استفاده کنید. در این روش محلول ها و مواد مغذی مورد نیاز برای تحریک رشد و رویش مجدد موها، به طور مستقیم به زیر پوشت سر تزریق می شود. این روش تا حد زیادی اثربخشی مواد استفاده شده را افزایش می هد.

استفاده از قرص ها و داروهای محرک رشد مو

استفاده از قرص، کپسول و داروهای محرک رشد مو نیز از جمله راهکارهای درمان کم پشتی و تقویت موهای سر می باشد. باید توجه داشته باشید که انواع مختلف این قرص ها که به صورت خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد، هر کدام ممکن است عوارض خود را نیز به همراه داشته باشند. به عنوان مثال یکی از کپسول های موثر در تقویت موهای سر، کپسول هیربرست (Hair Burst) می باشد. این کپسول متشکل از ویتامین ها و مواد ضروری است که برای رشد و سلامت موها لازم است. اما از آنجایی که حاوی مشتقات ماهی، سویا و غلات است برای افرادی که به این مواد حساسیت دارند می تواند مشکل زا باشد.

ضمن اینکه قرص هایی در بازار وجود دارند که عموماً با کاهش سطح هورمون تستوسترون باعث افزایش و تقویت موهای سر می شود. از آنجایی که این هورمون تاثیر مستقیم بر غدد جنسی و تولید اسپرم در آقایان دارد، برای افرادی که به طور ژنتیکی با کمبود تعداد اسپرم مواجه هستند، استفاده از این قرص مشکل ایجاد می کند. بنابراین توجه داشته باشید که ایجاد مشکلاتی نظیر ناباروری را فدای زیبایی نکنید. ضمن اینکه همواره از داروها و قرص های محرک رشد مو، تحت نظر پزشک متخصص و پس از انجام آزمایش های اسپرم گرافی و هورمونی استفاده نمایید.

در پایان باید توجه داشته باشید که مسیر ریزش و کم پشتی موها همزمان با بلوغ اجتناب ناپذیر است و باعث ریزش و طاسی موی سر اکثر انسان ها می شود و تا کنون راه حل دائمی و قطعی برای این موضوع ارائه نشده است. در واقع استفاده از تمامی روش های ذکر شده در صورت جوابدهی می بایست مدام ادامه یابد، چراکه در صورت قطع هر یک از درمان های فوق، مجددا موهای جدید نیز دچار ریزش خواهد شد. 

سوالات متداول در مورد ریزش مو

اصلی ترین دلیل ریزش مو در مردان و زنان چیست؟

به طور عمده یکی از اصلی ترین دلایل ریزش موی سر دلایل هورمونی است. علت به وقوع پیوستن این موضوع تغییرات هورمونی در دوران بلوغ است. در بدن هورمونی تحت عنوان DHT با هدف کنترل میزان هورمون تستوسترون تولید می شود که این هورمون عامل اصلی ضعیف شدن و ریزش موها می باشد. از آنجایی که بیشترین سطح هورمون تستوسترون در بدن در دوران بلوغ اتفاق میافتد، برای کنترل آن مقدار زیادی هورمون DHT نیز ترشح می شود. در نتیجه در این زمان موهای سر شروع به ضعیف شدن و ریزش می کند. البته با گذر زمان و متعادل شدن هورمون ها موهای ریخته شده مجددا رشد می کنند اما به طور عموم این اتفاق برای تمامی افراد رخ نمی دهد و موهای از دست رفته مجددا برنمی گردند.

موثرترین راه حل درمان قطع ریزش و رشد مجدد مو کدام است؟

چنانچه عامل هورمونی باعث ریزش موهای سر شده باشد، موثرترین راه، کنترل و کاهش میزان هورمون DHT در بدن است. داروهایی در این خصوص وجود دارد که از جمله می توان به عصاره گیاه نخل اره ای و قرص پروپشیا اشاره نمود. توجه داشته باشید که استفاده از این داروها بدون مشورت پزشک ممکن است مشکلاتی نظیر کاهش تعداد اسپرم و در نهایت ناباروری را به همراه داشته باشد.

چه قدر زمان برای مشاهده نتایج درمان های انجام شده لازم است؟

جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد اما حداقل زمان لازم برای مشاهده تغییرات، 3 ماه می باشد.


در ادامه با آفردیلی همراه باشید تا با بهترین و موثرترین محلول و شامپوهای ضد ریزش و محرک رشد مو به همراه لیست قیمت هر یک آشنا شوید.


شامپو مو آلپسین مدل Caffeine C1 حجم 250 میلی لیتر مجموعه 2 عددی

شامپو مو آلپسین مدل Caffeine C1 حجم 250 میلی لیتر مجموعه 2 عددی

در تحقیقات مختلف کافئین به عنوان یکی از مواردی است که موجب افزایش گردش خود می شود. شامپو آلپسین کافین با دارا بودن این ماده در ساختار خود، می تواند با افزایش گردش خود در سر باعث تقویت ریشه های مو شود.

شامپو تقویت کننده و ضد ریزش مو فولیکا حجم 200 میلی لیتر

شامپو تقویت کننده و ضد ریزش مو فولیکا حجم 200 میلی لیتر

از دیگر شامپوهای موثر در تقویت و جلوگیری از ریزش موها می توان به شامپو ضد ریزش فولیکا اشاره نمود. این شامپو با دارا بودن ویتامین های B6 و B7 در کنار عصاره آرنیکا موجب تقویت و افزایش ضخامت موهای می شود.

فوم محرک رشد مو مدل ماینو کسیدیل 5% حجم 60 گرم

فوم محرک رشد مو مدل ماینو کسیدیل 5% حجم 60 گرم

محلول ماینوکسیدیل از جمله محلول های موثر در تقویت و رویش مجدد موها به شمار می رود. این محلول با دز 5 درصد مناسب استفاده توسط آقایان می باشد. ضمن اینکه حالت فوم این محصول به استفاده راحتتر و جذب بهتر نیز کمک می نماید.

فوم محرک رشد مو مدل ماینو کسیدیل 2% حجم 60 گرم

فوم محرک رشد مو مدل ماینو کسیدیل 2% حجم 60 گرم

محلول ماینوکسیدیل با دز 2 درصد مناسب استفاده توسط خانوم ها می باشد. توجه داشته باشید که برای اثرگذاری این محلول می بایست به صورت منظم و مداوم از آن استفاده نمود.

ونیک تقویت موی سر سریتا مدل Herbal حجم 60 میلی لیتر

ونیک تقویت موی سر سریتا مدل Herbal حجم 60 میلی لیتر

تونیک تقویت کننده موی سر سریتا با به همراه داشتن مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت مو می تواند موجب تقویت و افزایش ضخامت موهای نازک شده و در صورت استفاده مداوم رویش مجدد موها را نیز به همراه داشته باشد.

محلول تقویت مو گیاهی لامینین حجم 75 میلی لیتر

محلول تقویت مو گیاهی لامینین حجم 75 میلی لیتر

محلول تقویتی گیاهی لامینین دارای عصاره گزنه، بابونه، رزماری و دم اسب است که می تواند به استحکام پیاز مو و همچنین جلوگیری از ریزش آن کمک نمادد.

آخرین مطالب

نظرات کاربران در خصوص ریزش مو و راه های جلوگیری از آن و معرفی محلول های رشد مجد موی سر

هنوز نظری برای این کد تخفیف ثبت نشده است :(