روش های لاغری، کاهش وزن و سایز و راهنمای جامع لاغری

امروزه روش های مختلفی برای لاغری و کاهش وزن در گوشه و کنار فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و حتی کلینیک ها و داروخانه ها به چشم می خورد. می توان اینطور عنوان کرد که بخش زیادی از این روش ها تنها جنبه تبلیغاتی و کسب و کار داشته و هیچ نتیجه ای در بر نخواهد داشت. جالب است بدانید که این قسمت خوشبینانه ماجراست، در نقطه مقابل بسیاری از روش های عنوان شده منجر به آسیب می شوند. یکی از دلایل گرمی بازار این کسب و کارها و سودجویان، سودای لاغری سریع و بدون سختی است که در بین مردم وجود دارد. باید توجه داشته باشید که پروسه افزایش وزن و ذخیره چربی در بدن در کوتاه مدت رخ نداده که امکان حذف آن ها در کوتاه مدت میسر باشد.

بنابراین با دید واقع گرایانه با ما همراه باشید تا از روش های مرسوم لاغری و عوارض هر یک آشنا شوید. به طور کلی الگوهای متخلفی برای چاقی و اضافه وزن وجود دارد. برخی از این الگوها به علت وجود مشکل در بخشی از بدن مانند بالا بودن کلسترول و قند، استرس، عوامل ژنتیکی و... می باشد که در خصوص این موارد نیاز است با پزشک متخصص مشورت نمایید تا علت بروز چاقی شناسایی و رفع شود. در سایر موارد علت اصلی اضافه وزن عدم کنترل و مصرف بالای کالری و همچنین عدم تحرک کافی می باشد. در این صورت به طور عمده چاقی شکم و پهلو در بین آقایان و شکم، پهلو، بازوها و ران در بین خانوم ها مرسوم ترین الگوهای چاقی هستند. روش های ذکر شده در این مقاله نیز برای رفع چاقی ناشی از این موارد ارائه شده اند. در ادامه مرسوم ترین روش های مورد استفاده در ایران مورد بررسی قرار گرفته است:

روش لاغری اول: استفاده از دارو ها و قرص های لاغری

اولین روشی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد داروها و قرص های لاغری هستند. باید بدانید که مکانیزم عملکردی این دارو ها و کپسول ها چگونه است تا از نحوه اثر گذاری و عوارض آن ها آشنا شوید. به طور کلی داروها و قرص های لاغری در سه دسته طبقه بندی می شوند:

 • دارو ها و قرص های سرکوب کننده اشتها

این گروه از داروها با ایجاد حس سیری و سرکوب نمودن اشتها منجر به کاهش کالری دریافتی و به طبع کاهش وزن و سایز می شود. در واقع این قرص ها به کسانی که رعایت و گرفتن رژیم غذایی برایشان سخت است کمک می کند، اما باید توجه داشته باشید که یک رژیم اصولی، علاوه لاغری می بایست به حفظ سلامتی شما نیز کمک نماید. تاثیر این داروها تنها تا زمانی که استفاده شوند باقی می ماند و با قطع آن مجددا چربی های از بین رفته باز می گردند. چراکه استفاده از این داروها موجب تغییر عادت غذایی و سبک زندگی شما نمی شوند. ضمن اینکه استفاده بلند مدت از این داروها می تواند به سلامت شما آسیب برساند. مواردی از جمله سو هاضمه، زخم معده و ... از جمله عوارض این داروها می باشد.

 • دارو ها و قرص های افزایش دهنده سوخت و ساز بدن

این دسته از داروها که به عنوان مکمل نیز از آن ها یاد می شوند، جز بی خطرترین روش های لاغری محسوب می شود. عمده دارو های قرار گرفته در این دسته، منجر به افزایش سوخت و ساز و متابولیسم بدن می شود که این موضوع لاغری را تسریع می نماید. از جمله این داروها یا مکمل ها می توان به کافئین، ال کارنیتین و CLA اشاره نمود. لازم است بدانید تنها با مصرف این داروها لاغری و چربی سوزی اتفاق نخواهد افتاد! بلکه استفاده همزمان از این مواد خوراکی و ورزش می تواند منجر به افزایش چربی سوزی شود.

 • دارو ها و قرص های شیمیایی و تغییر هورمون ها

در پایان، برخی از دورهایی که اساسا شیمیایی هستند را می توان در بازار به صورت قانونی و غیر قانونی پیدا کرد. عمده ساختار این دارو ها از هورمون های موجوداتی نظیر عقرب که مکانیزم چربی سازی در بدن آن ها وجود ندارد، می باشد. استفاده از دارو های این دسته می تواند آسیب های جبران ناپذیری به شما وارد نماید. تحت هیچ شرایطی استفاده از این داروها پیشنهاد نمی شود. پس به هنگام خرید حتما از ساختار و مواد تشکیل دهنده آن آگاه شوید.

روش لاغری دوم: استفاده از روش های جراحی برای لاغری و کاهش وزن

روش های متعدد جراحی برای لاغری و کاهش سریع وزن و سایز وجود دارد. از جمله مرسوم ترین روش ها که در کلینیک های زیبایی نیز انجام می شود، پیکر تراشی است. در این روش با ایجاد سوراخ هایی در اطراف شکم، پهلو و ران ها و وارد نمودن لوله ای به درون بدن، نسبت به خارج نمودن چربی ها اقدام می شود. توجه به این نکته ضروری است که در صورت لاغری سریع و خارج نمودن چربی از بدن، پوست بدن امکان جمع شدن را نخواهد داشت. که در این صورت با افتادگی پوست و چروک شدن آن مواجه می شوید. البته در کلینیک ها عنوان می شود که با تکنولوژی هایی نسبت به جمع شدن پوست نیز اقدام می شود که این موضوع تقریبا نشدنی است و تنها جنبه تبلیغاتی دارد.

از طرفی استفاده از این روش عوارض شدید از جمله عفونت و آسیب به بافت های داخلی بدن را به همراه خواهد داشت که بعضا جبران ناپذیر هستند. به هیچ عنوان خود را مجاب نکنید که از این روش برای لاغری بهره ببرید. چراکه علاوه بر صرف هزینه بالا، ریسک آسیب پذیری و عدم دریافت نتیجه مطلوب را به همراه خواهد داشت. البته نوع دیگری از عمل جراحی وجود دارد که با قرار دادن بالن در معده و یا بریدن و خارج کردن قسمتی از آن، لاغری و از دست دادن چربی اتفاق میافتد. اما این روش تنها با نظر پزشک متخصص و در برخی از موارد مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این روش برای کسانی که مشکل پزشکی خاصی ندارند ممنوع است.

روش لاغری سوم: استفاده از دستگاه های لاغری

روزانه شاهد تبلیغات دستگاه های لاغری هستیم. دستگاه هایی که ادعا می کنند با ایجاد حرارت و یا لرزش می توانند به کاهش چربی کمک کنند. وقتش رسیده که با یکی از باورهای اشتباه در خصوص لاغری و کاهش چربی بدن آشنا شوید. تحت هیچ شرایطی لاغری موضعی و یا قسمتی از بدن امکان پذیر نیست. شما نمی توانید مشخص کنید که چربی های موجود در بدن از کدام قسمت شروع به از بین رفتن کنند. بنابراین تمامی دستگاه های لاغری موضعی، فریبی بیش نیستند. توجه داشته باشید که برای از بین رفتن چربی، تنها راه موجود مصرف و سوزاندن آن توسط بدن می باشد. شاید با استفاده از برخی از این دستگاه ها کمی کاهش سایز را تجریه کنید، اما این کاهش سایز ناشی از جابه جایی چربی های زیر پوست به قسمت های دیگر بر اثر لرزش است نه از بین رفتن چربی. که این موضوع می تواند به عروق و سلامت شما آسیب برساند.

روش لاغری چهارم: استفاده از رژیم اصولی و فعالیت بدنی مناسب

تا به حال هیچ روشی به اندازه رژیم اصولی و فعالیت بدنی در خصوص لاغری و کاهش وزن، موثر نبوده است. روشی که بدون هیچ عوارضی باعث می شود به اندام دلخواهتان برسید و در عین حال باعث تغییر سبک زندگی شما می شود که همین موضوع مانع از بازگشت دوباره چربی ها می گردد. در ابتدا اجازه دهید دلیل چاغی و اضافه وزن را بررسی کنیم. هر فرد با توجه به جنسیت، سن، قد و وزن و میزان فعالیت روزانه به میزان مشخصی کالری نیاز دارد. این کالری از طربق مواد غذایی که می خوریم تامین می شود. تا زمانی که میزان کالری مصرفی با میزان کالری دریافتی یکسان باشد، مشکلی به وجود نمی آید. به عنوان مثال فردی نیازمند 2000 کالری در روز است و همین میزان کالری دریافت می کند، در این صورت نه چاغی رخ می دهد نه لاغری. اما زمانی که بیش از این مقدار کالری مصرف نماید، بدن مقدار اضافی را در قالب چربی ذخیره می نماید تا در شرایط لزوم از آن استفاده کند.

این طبیعت بدن تمام موجودات زنده است که برای بقا طراحی شده است. بنابراین مسئله ساده است؛ برای اینکه وزن خود را کاهش دهید و پروسه چربی سوزی آغاز شود، تنها نیاز است کالری دریافتی روزانه خود را کاهش دهید. در کنار کاهش کالری دریافتی (رژیم غذایی اصولی)، انجام فعالیت های بدنی، مانند فعالیت های هوازی می تواند به افزایش میزان مصرف کالری توسط بدن کمک نماید که در این صورت اصلی ترین منبع بدن برای تامین انرژی، چربی های ذخیره شده است. برای محاسبه میزان کالری مورد نیاز روزانه خود، کافی است وزن خود را در عدد 32 ضرب کنید. البته این میزان حدودی است و شما می توانید با مراجعه به سایت های محاسبه آنلاین میزان کالری، عدد دقیق تر را محاسبه کنید. پس فراموش نکنید در مرحله نخست کالری دریافتی را کاهش دهید و در مرحله بعد با استفاده از فعالیت بدنی مناسب، میزان چربی سوزی را تشدید نمایید. توجه داشته باشید که بهترین روش برای لاغری شکم و پهلو، همین روش است.

روش لاغری پنجم: استفاده از مواد خوراکی کمک کننده به لاغری و کاهش وزن

برخی مواد خوراکی وجود دارند که در کنار کاهش کالری و انجام فعالیت های بدنی، می توانند به افزایش سوخت و ساز بدن شما کمک نماید. به طور عمده این مواد منشا گیاهی دارند و در صورت استفاده از آن دچار عوارض نخواهید شد. از جمله این مواد می توان به چای سبز و قهوه سبز اشاره نمود. استفاده روزانه یک لیوان از این معجون لاغری می تواند به روند کاهش چربی کمک نماید.

در ادامه با آفردیلی همراه باشید تا با مواد خوراکی کمک کننده به لاغری و کاهش وزن و سایز به همراه لیست قیمت هر یک آشنا شوید.


دمنوش چای سبز سحرخیز بسته 12 عددی

دمنوش چای سبز سحرخیز بسته 12 عددی

چای سبز نوشیدنی سالم و پرخاصیتی است. میزان آنتی‌اکسیدان چای سبز نسبت به سایر چای‌ها بیشتر است؛ چون مقدار کمی برشته می‌شود. این نوع چای در کشور‌های آسیای شرقی یکی از نوشیدنی‌های مرسوم است. چای سبز برای کاهش وزن و لاغری بسیار توصیه می‌شود.

چای سبز کیسه ای مخلوط سحرخیز بسته ۳۰ عددی

چای سبز کیسه ای مخلوط سحرخیز بسته ۳۰ عددی 

این پک جعبه چوبی است که حاوی 10عدد دمنوش چای سبز کیسه‌ای دارچین سحرخیز و 10عدد دمنوش چای سبز کیسه ای گل یاس سحرخیز و 10 عدد چای سبز کیسه ای نعنا می باشد که با قیمت و کیفیتی مناسب به بازار عرضه شده است.

دانه قهوه فول کافئین بلک کافی - 1000 گرم

دانه قهوه فول کافئین بلک کافی

کافئین به علت خواصی که دارد، موجب افزایش متابولیسم و همچنین افزایش سوخت و ساز بدن می شود. از این رو از این ماده به عنوان مکمل انرژی زا قبل از فعالیت های ورزشی نیز استفاده می شود. ترکیبات کافئین موجب افزایش آزاد شدن چربی برای تامین انرژی مورد نیاز بدن می باشد.

دانه قهوه 100درصد کافئین گلوریزه - 250 گرم

دانه قهوه 100درصد کافئین گلوریزه

این مدل قهوه، ترکیبی از دانه ربوستای تازه رست شده مزارع کشورهای آسیای جنوب شرقی، آفریقا و آمریکای جنوبی میباشد. می توان این ترکیب دانه را هر وعده بصورت تازه آسیاب کرد و از عطر و طعم منحصر به فرد آن بهره مند شد.

پودر قهوه سبز آمروف - 200 گرم

پودر قهوه سبز آمروف

پودر قهوه سبز مندا : ۱۰۰% دانه‌های قهوه‌ی روبوستا با خاستگاه افریقا است. چند سالی است که مصرف قهوه سبز به عنوان دمنوش گیاهی که تاثیر آن چربی سوزیست در ایران باب شده است.

پودر قهوه سبز مندا - 200 گرم

پودر قهوه سبز مندا

برای اینکه بیشترین بهره را از این ماده ارزشمند ببرید باید پودر قهوه سبز را نیم ساعت قبل از صبحانه، نهار و یا شام به مقدار یک قاشق چای خوری در یک لیوان آب جوش هم زده و پس از پنج دقیقه صاف کرده و مصرف نمایید.

آخرین مطالب

نظرات کاربران در خصوص روش های لاغری، کاهش وزن و سایز و راهنمای جامع لاغری

  نویسنده

  علی زارع بیدکی

  همشه حقه کلک کد تخفیف که وارد میکنی پیغام میده که کد تخفیف یافت نشد

  نویسنده

  مهمان Ali

  ,همش دروغه سرکاری