راهنمای خرید گیتار به همراه لیست قیمت

این ساز علاوه بر دارا بودن امکان یادگیری سریع تر، دارای یکی از دلنشین ترین صداهای تولیدی در مقایسه با سایر ساز ها نیز می باشد و همین موضوع باعث شده تا در اکثر موسیقی های ساخته شده به خصوص موسیقی های ژانر پاپ، مورد استفاده قرار بگیرد. اگر شما تصمیم گرفته اید که هنر نوازندگی را آغاز کنید و ساز گیتار انتخاب شماست، نیاز دارید تا با نکات اصلی و کلیدی گیتارها آشنا شوید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. در ادامه به طور کامل با ساز گیتار و نکات قابل توجه به هنگام خرید، آشنا خواهید شد.
انواع گیتار

به طور کلی می توان ساز گیتار را در دو دسته آکوستیک و الکتریک طبقه بندی کرد. اما هر یک از این گروه ها نیز خود دارای انواع مختلفی هستند که موارد زیر را شامل می شوند:

گیتار آکوستیک که معمولا جنس سیم های آن از فلز می باشد، به طور معمول در ژانرهای موسیقی راک، بلوز و کانتری مورد استفاده قرار می گیرد. البته استفاده از این گیتار در ایران چندان رایج نیست. گروه بعدی گیتارهای کلاسیک یا فلامینکو می باشد که دارای سیم هایی از جنس نایلون و همچنین اندازه متفاوت (کوچکتر) در مقایسه با گیتار آکوستیک است. استفاده از این ساز در بین کاربران و در ایران نیز رایج می باشد. لازم به ذکر است نوع دیگری از گیتار آکوستیک نیز با نام الکترو آکوستیک شناخته می شود که این نوع از گیتار در بدنه خود محلی برای نصب آمپلی فایر دارد که موجب افزایش صدای تولید شده توسط گیتار می شود. نوع دیگری از گیتار آکوستیک وجود دارد که با نام گیتار پاپ شناخته می شود. این گیتار از نظر ظاهری و جنس سیم ها مانند گیتار کلاسیک می باشد، اما در قسمت کاسه آن دارای بریدگی است که اصطلاحاً با نام «برش کات وی» شناخته می شود. این بریدگی سبب می شود تا دسترسی به فرت های انتهایی دسته، برای گرفتن آکوردهای مختلف آسانتر شود.

گروه بعدی گیتارهای الکتریک هستند که در سه نوع الکتریک استاندارد، الکتریک نمیه آکوستیک و گیتار بیس ساخته می شوند. گیتار الکتریک استاندارد از جمله پراستفاده ترین انواع گیتار الکتریک است. برای استفاده از این نوع گیتار نیاز به آمپلی فایر می باشد. البته امکان استفاده بدون آمپلی فایر نیز وجود دارد، اما صدای بلندی نمی توان تولید کرد. دسته بعدی، گیتار الکتریک نیمه آکوستیک است؛ دلیل این نامگذاری نیز به خاطر وجود حفره صدا (همانند گیتارهای آکوستیک) در بنده گیتار می باشد. و در نهایت دسته آخر، گیتارهای بیس هستند. تعداد سیم های این گیتار 4 عدد است و برای تولید صداهای بم و عمیق از آن استفاده می شود. استفاده از این گیتار نیز نیازمند آمپلی فایر است. ضمن اینکه پیشنهاد می شود برای شروع یادگیری نواختن گیتار، گیتار بیس را انتخاب نکنید.

توجه داشته باشید که امروزه در بازار، گیتارها با ابعاد مختلفی ساخته و ارائه می شوند که با توجه به شرایط فیزیکی نوازنده و سن آن، می توان مناسب ترین اندازه را برای خرید گیتار انتخاب کرد. راهنمای ابعاد گیتار مطابق با تصویر زیر می باشد:

 راهنمای ابعاد مختلف گیتار

طبق یک استاندارد کلی پیشنهاد شده است از گیتار 4/1 توسط سنین 2 تا 5 سال، گیتار 2/1 توسط سنین 5 تا 8 سال، گیتار 4/3 توسط سنین 8 تا 12 سال و گیتار فول سایز توسط افراد بالاتر از 12 سال مورد استفاده قرار بگیرد.
اجزای اصلی گیتار

گیتار از اجزای مختلفی تشکیل شده است که مهمترین آن ها را می توان به طور خلاصه سردسته، خرک، هد، فرت، دسته، پاشنه، بدنه، پیکاپ و... نام برد. نکته قابل توجه جنس اجزای مختلف گیتار می باشد که باید به آن توجه داشته باشید. چراکه دلیل اصلی تفاوت کیفیت و همچنین قیمت گیتار، به جنس قسمت های مختلف آن بستگی دارد. به عنوان مثال جنس صفحه رویی و پشتی گیتار عموماً از چوب صنوبر و یا مرانتی ساخته می شود. جنس دسته گیتار نیز از جنس ناتو و صفحه انگشت گذاری از جنس رزوود می باشد. در برخی از گیتارها قسمت ماشین هد (قسمت فلزی برای کوک کردن گیتار) از جنس طلا به جهت افزایش زیبایی استفاده می شود. بنابراین به هنگام خرید گیتار بخصوص برای تازه کارها، توجه داشته باشید که در ساخت گیتار انتخابی از جنس های مرسوم استفاده شده باشد تا ملزم به پرداخت هزینه های بالا نشوید. چراکه برای شروع یادگیری مهمترین عامل راحتی شما با ابعاد گیتار و تولید صدای شفاف می باشد و  در آینده می توانید با خرید گیتارهای خاص، کیفیت نوازندگی خود را ارتقا ببخشید.

در بازار تولید گیتار، برندهای مطرح متعددی وجود دارد که از جمله می توان به یاماها (Yamaha)، والنسیا (Valencia)، فندر (Fender)، سانتانا (Santana)، الحمبرا (Alhambra)، ریموندو (Raimundo)، شکتر (Schecter) و... اشاره نمود.
سوالات متداول
تفاوت گیتار کلاسیک و فلامنکو چیست؟

گیتار فلامنکو گیتار کلاسیک کاملا به هم شبیه هستند. فقط فاصله سیم با دسته در گیتار فلامنکو معمولا کمتر از گیتار کلاسیک است. به دلیل استفاده زیاد آکوردها در این سبک، لازمه نگه داشتن چند سیم هم زمان، فاصله کم سیم با دسته است. عموما بدنه گیتار فلامنکو نازکتر است و برای ساخت کناره و پشت آن بیشتر از چوب سرو اسپانیایی استفاده می شود که مجموع این عوامل صدایی تندتر و واضح تر ایجاد می کند. روی بدنه گیتار فلامنکو برای جلوگیری از ضرب ناخن دست راست ورقه ای ضربه گیر می چسبانند.
در حال حاضر قیمت یک گیتار چقدر است و من به چه نوع سازی نیاز دارم؟

تهیه ساز بسته به بودجه شما دارد. حداقل با یک میلیون تومان می توانید گیتار بخرید. اگر تازه شروع به آموختن گیتار کرده اید بهتر است سازی در حد متوسط بگیرید. با حدوددو تا سه  میلیون تومان یک گیتار متوسط خوب می توانید بخرید. قیمت گیتار الکتریک بالاتر است. برای خرید حتما با مربی خود مشورت کنید و نظر او را جویا شوید.
ویژگی های یک ساز خوب چیست؟

طبیعتا جنس گیتار به مرغوبیت چوب بدنه آن بستگی دارد. چوب دسته گیتار چنانچه از چوب های سخت مثل چوب آبنوس باشد، کیفیت مرغوب ساز را نشان می دهد. دسته ی گیتار تاب نداشته باشد. فاصله سیم با دسته زیاد نباشد. از سیم آزاد تا بدنه گیتار تک تک باره ها با انگست اشاره گرفته شده و با دست راست به صدا درآیند. هیچیک صدای گز نداشته باشد. در صورت داشتن تیونر، با کوک سیم آزاد پرده های مختلف صدای کاملا کوک داشته باشند.

در ادامه با آفردیلی همراه باشید تا با 10 مدل از بهترین و پرفروش ترین انواع گیتار به همراه لیست قیمت هر یک آشنا شوید.

آخرین مطالب

نظرات کاربران در خصوص راهنمای خرید گیتار به همراه لیست قیمت

هنوز نظری برای این کد تخفیف ثبت نشده است :(