راهنمای خرید لاستیک خودرو به همراه لیست قیمت

در صورت خرید خودرو صفر، نیازی نیست که خیلی زود به فکر بررسی لاستیک خودرو باشید و تنها کافی است که مطابق با توضیحات ارائه شده در کاتالوگ خودرو در سرویس های دوره ای، نسبت به تغییر لاستیک های عقب و جلو با یکدیگر و به صورت ضربدری پس طی کیلومتری مشخص (این عدد برای خودروهای مختلف متفاوت است، اما به طور عمومی بعد از 20 تا 30 هزار کیلومتر) اقدام شود. اگر هم خودرو خریداری شده کار کرده است، در ادامه با ما همراه باشید تا با راهنمای خرید لاستیک خودرو و نحوه تشخیص زمان تعویض و نکاتی که باید به هنگام خرید لاستیک به آن ها توجه داشته باشید، آشنا شوید.

راهنمای تشخیص زمان تعویض لاستیک خودرو

به طور کلی سه فاکتور برای تشخیص فرا رسیدن زمان تعویض لاستیک خودرو وجود دارد. فاکتور اول میزان ضخامت و قطر آج لاستیک خودرو می باشد. وجود عاج در لاستیک خیلی ضروری است و در اصل کنترل خودرو تا حد زیادی به وجود آج در لاستیک بستگی دارد، اما طبیعی است که طی کارکرد لاستیک، این آج ها در اثر اصطکاک با زمین به مرور از بین می روند. بنابراین چنانچه میزان قطر آج لاستیک خودروی شما کمتر از 1.6 میلیمتر است، زمان تعویض آن فرا رسیده است. فاکتور دوم تاریخ انقضای لاستیک می باشد. هر لاستیک در زمانی تولید شده است که تاریخ تولید آن روی لاستیک درج شده است (اطلاعات کامل در این خصوص در بخش بعدی ارائه شده است).

به طور معمول عمر مفید هر لاستیک 5 تا 7 سال در نظر گرفته می شود. بنابراین در صورتی که بیشتر از مدت ذکر شده در حال استفاده از لاستیک خودرو بوده اید، بهتر است هرچه سریع تر نسبت به تعویض آن اقدام کنید. در نهایت فاکتور سوم مربوط به میزان کارکرد می باشد. حداکثر کارکرد هر لاستیک تا 80 هزار کیلومتر است. لذا قبل از رسیدن به این میزان، لاستیک خودروی خود را تعویض نمایید تا با مشکل مواجه نشوید. لازم به ذکر است شرایط رانندگی، شرایط آب و هوایی و شرایط جاده و... مواردی است که می تواند تاثیرات متفاوتی در میزان عمر لاستیک داشته باشد. بنابراین نیاز است تمامی فاکتورهای ذکر شده بررسی گردد تا در صورت نیاز نسبت به تعویض لاستیک اقدام شود. به طور مثال ممکن است لاستیک خودروی شما از نظر کارکرد و تاریخ انقضا مشکلی نداشته باشد اما به دلیل شرایط محیطی رانندگی (مانند رانندگی طولانی در مسیرهای خاکی)، نیاز باشد در کارکرد 30 هزار کیلومتر تعویض گردد.

راهنمای انتخاب ابعاد و سایز لاستیک خودرو

از آنجایی که خودروها در ابعاد و سایزهای مختلفی تولید می شوند، طبیعی است که سایز تایرهای آن ها نیز متفاوت باشد. لذا اولین مرحله به هنگام خرید لاستیک خوردو، پی بردن به ابعاد و سایز لاستیک مناسب با خودرو می باشد. به طور کلی سه عدد برای تعیین سایز هر لاستیک عنوان می شود. اندازه رینگ که با واحد اینچ بیان می شود. اندازه فاق لاستیک (فاصله انتهای رینگ تا زمین) که بر حسب درصد عنوان می شود و در نهایت اندازه پهنای (عرض) لاستیک که این عدد نیز براساس میلی متر عنوان می شود. باید دقت شود که اصلی ترین عدد برای خرید لاستیک جدید، اندازه رینگ است. 

راهنمای خواندن اطلاعات لاستیک

به عنوان مثال سایز لاستیک مناسب برای پراید 165/65R 13 می باشد. این عدد که فرمت عمومی برای عنوان سایز لاستیک می باشد، بدین معناست که لاستیک مورد نظر دارای سایز رینگ 13 اینچ، با پهنای 165 میلیمتر است و اندازه فاق آن 65 درصد اندازه پهنای آن (حدود 107 میلیمتر) می باشد. حال چنانچه بخواهید برای این خودرو لاستیک با سایز دیگری تهیه کنید می توانید با حفظ اندازه رینگ، سایر پارامترها را تغییر دهید. به عنوان مثال ابعاد 175/60R 13 و 185/60R 13 نیز می تواند برای خودرو پراید مناسب باشد. اما باید توجه داشته باشید در صورت خرید لاستیک های متفاوت از سایز استاندارد معرفی شده توسط کارخانه، احتمال آسیب به جلوبندی، فرمان و اعمال فشار به موتور و گیربکس خودرو بالا می رود. بنابراین حدالامکان لاستیک خودرو را در سایز استاندارد خریداری کرده و یا در صورت نیاز به ابعاد بزرگتر، ابعاد لاستیک جدید فاصله زیادی از ابعاد استاندارد نداشته باشد. در جدول زیر لیست ابعات استاندارد خودروهای مرسوم ارائه شده است:

نام خودروابعاد لاستیک خودرو
پراید165/65R 13
سمند185/65R 15
   پژو (206، پارس، 405 و...)      
185/65R 14
ال 90185/65R 15

 

راهنمای بررسی تاریخ تولید و انقضا لاستیک خودرو

تاریخ تولید همه لاستیک های خودرو (چه ایرانی و چه خارجی) به صورت یک عدد چهار رقمی و به میلادی روی لاستیک درج شده است. دو رقم اول از سمت راست بیانگر سال تولید و دو رقم بعدی از سمت راست بیانگر هفته تولید می باشد. به عنوان مثال درج عدد 1520 بیانگر تاریخ تولید هفته پانزدهم سال 2020 میلادی است. توجه داشته باشید که با توجه به برند و کشور سازنده لاستیک، به طور معمول تاریخ انقضا لاستیک ها 5 تا 7 سال بعد از تاریخ درج شده روی محصول می باشد. 

سال تولید لاستیک

فصل مورد استفاده لاستیک خودرو

اگر سری به بازار لاستیک بزنید احتمالا با اصطلاح لاستیک تابستانی و چهار فصل مواجه خواهد شد. در ابتدا باید توجه داشته باشید که تفاوت این دو لاستیک در ساختار آنها بوده و تنها یک طبقه بندی به جهت عملکرد می باشد. بنابراین این برداشت صحیح نیست که لاستیک تابستانی را فقط در فصل تابستان و لاستیک چهار فصل برای تمام فصول قابل استفاده خواهد بود. لاستیک تابستانه با توجه به ساختار آن که دارای آج کوتاه تری می باشد دارای چسبندگی بیشتری نیز است. از این رو در اکثر خودروهای اسپرت از این نوع لاستیک استفاده می شود. به علاوه لاستیک تابستانی برای رانندگی در جاده بسیار مناسب می باشد. در نقطه مقابل لاستیک های چهار فصل هستند که در طراحی آن ها از آج بلندتری استفاده شده است. این موضوع به عبور و حرکت در جاده های خیس و برفی کمک می نماید. بنابراین با توجه به شرایط آب و هوایی محل تردد خود می توانید یکی از انواع لاستیک های تابستانی و چهار فصل را انتخاب نمایید. ضمن اینکه عمده لاستیک های موجود در بازار ایران، از نوع چهار فصل می باشد.

حداکثر بار قابل تحمل و سرعت حرکت

در کنار سایر اطلاعات درج شده بر روی لاستیک، یکی دیگر از اعداد قابل توجه حرف انگلیسی و عدد دو رقمی کنار آن می باشد. در این اطلاعات که معمولاً با فاصله کمی بعد از اطلاعات مربوط به سایز لاستیک درج شده است، حرف انگلیسی بیانگر حداکثر سرعت حرکت و عدد دورقمی بیانگر حداکثر بار قابل تحمل می باشد. عدد 84 به معنای تحمل بار تا 500 کیلوگرم، عدد 90 به معنای تحمل تا 600 کیلوگرم و عدد 96 بیانگر تحمل بار تا 700 کیلوگرم است. برای حروف P، R، S، T، U، H، Q و V نیز حداکثر سرعت به ترتیب تا 150، 160، 170، 180، 190، 200، 210 و 240 کیلومتر بر ساعت می باشد.

در بازار لاستیک ایران، برندهای ایرانی و خارجی فراوانی قابل دسترسی هستند. از جمله برندهای مطرح ایرانی می توان به بارز، یزد تایر، کویر تایر و ایران تایر اشاره نمود و برندهای خارجی نیز می توان به هانکوک (Hankook)، نکسن (NEXEN)، میشلن (Michelin)، گلدستون (Goldstone) و کومهو (Kumho) و... اشاره کرد.

در ادامه با آفردیلی همراه باشید تا با  بهترین و پرفروش ترین لاستیک های خودرو در بازار به همراه لیست قیمت هر یک آشنا شوید.

آخرین مطالب

نظرات کاربران در خصوص راهنمای خرید لاستیک خودرو به همراه لیست قیمت

هنوز نظری برای این کد تخفیف ثبت نشده است :(